![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEifwSIe3PRFacfHpLj_jdKG7i_DlstOwY0Yaj-u5iiEBs-uhSewFrO4JNg55AhcGTE1OVMM6eyjEmlhgdUhiJPpYuFgmmBIPmgK5GxuNqoijwrurTymf3gc_-CNpcee9rXa4Zr-bxuId_g/s320/cazinoul_1915.jpg)
Cazino-ul in 1915 vazut de pe mare
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjz-70mWy1WK_vdJN70JsZ6BCreEcCZ8hCpIG6LRDKyCduT8VkTNEHCL3RW3-iDrU9YUyko99-fOKQgnKSScVg_A2MD8sesz_m9C_qt11Pky6aR5w8qFy892mWtTr0TphgnhTqn6-FSCf0/s320/006.jpg)
Simbolul orasului , Cazinoul este una din cele mai rezistente cladiri din oras , are 3 fundatii succesive . Este construit dupa planul arhitectului Renard , inceput in 1904 si terminat in 1910. A fost si este o cladire emblematica in Constanta . Povestea lui se leaga de faptul ca in jurul anilor 1880 , orasul Constanta era un spatiu de vilegiatura ( promenada , relaxare , petrecere a timpului liber ) , preferat de lumea buna din tara si chiar din lume . La Cazino , in timpul zilei ( pentru ca exista inca de atunci unul din paianta si lemn vopsit ) se citeau ziare , se conversa , iar seara se dansa in sunetul muzicii militare . Doamnele isi etalau toaletele iar domnii tinutele de seara impecabile . In 1903 , primarul Constantei hotaraste largirea bulevardului Elisabeta inspre mare , refacerea cladirii Cazinoului din materiale rezistente . Faleza Cazinoului si cladirea insusi , reprezentau investitii de anvergura si indrazneala tehnica pentru acea vreme , pentru ca fundatiile lor se realizau pe platforma extrasa din mare si pe suprafete consolidate . Tanarul arhitect Renard concepe o cladire senina si vaporoasa , in stilul Art Nouveau , considerat pe atunci in Franta , unde-si facuse studiile , indraznet si foarte modern . Art Nouveau este strans legata de perioada numita la belle epoque , situata la cumpana veacurilor , dominata de decoratie , de gratie , de forme curbilinii si ondulatorii , inspirata de lumea vegetala .
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgOvXZaCm-hiF1b6FeppsxMck1CirhF_qJv9ApeGsIu20DbOr-tworWzkPzOQNOaWJKKC7YYQbq-dh1QLXJy7oH1YFlm0IZCQ19euBhQF6JKiTddlTktuBAye8BcHJFn1lvPdiUgoK0n5o/s320/Constanta+-+aerian+13.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg7v6PNuxWSxRHuOKVrOuEkaMFv4tWrmjGkw50wcYrVYf4agZo6VLZAxzIWypM2Ao9bv4FQF4lSr9tOjcjXVL9DbF8ZyHbdOTmVOtcw1_Apt-KTcy66pDbqtKOgyUjzVfh3i3m6kKwNx7g/s1600/images.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiXU8BNla2KB42hcrhjfgyaRmPIdXjbaziBPlAQEGAG9GLG2HWqrw2kjenm7jvqI-g2Zx6fQpBcGVZt2S5YTYLAbo_uC0D84fdTRuv43mguMTc7UWZJ-BW8c2ht7GVHBEcx5U7xpdqnYvA/s400/12022012(059).jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgjoN-KYyjb1PIiLaIqjFUj79l5_7aaArTcWDRDvrTps-uR7r1wKneO3yxIWdru4AIc1jkOZhs2ThNlI6sLJjfJdSl0gyjPirksLH0rcXsgIvnYf7fxH9PhrI4ZyfL64QZPTAE-TLALfRg/s400/12022012(045).jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjY-kEGS09n2N3Cu9bOTQqxkFsCIKDh5FMi0ObiV8gC0fQQD56OmC8898KxGlHoh4ThklTBKDl5r4gI1987Rj3nRZpkKV0SKbZCF4ExhRjFgbVVq_DXNGCfCM8QwqpVbMWMOjNiU48xTi4/s400/12022012(046).jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgXZhIT_T89mnNeJLkkFl9fT8FA46tLSfmpsOu-3TorQ4CWACh0etMSFKoFGDbEl_SEISulHb8lF09KFGvw2rEXrAe_b1Mjx4BW-L-rI0DrCVUVAYtFHeKBZ3JPtO945BSnR4gadn_BXRI/s320/12022012(047).jpg)
Va las putin sa admirati aceste decoratiuni superbe !
Vitraliile frumos colorate...
Vorbind despre Cazinoul sfarsitului de veac , scriitorul Petru Vulcan spune : '' Indata la inceput ne atrage pavilionul de petrecere , ale carui picioare se ridica din valuri , cata vreme veranda e impinsa deasupra marii . Inlauntru canta muzica si perechi vesele danseaza bostonul ; din afara lampioane atarnate spre mare fac o lumina feerica , sub care dame si domni converseaza intim , desfatandu-se in marea dinaintea lor , ca-n o mie si una de nopti .''
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjuHke50i-umP9lXSHiCKVAcYtXggQZ5tjRpJB_PUP2ES8K_DoZAsIJaFJkx6l_11TocRNQtjE5UjabMLP4Taa5be3_gTlF6vrKlBVtT0MmlmksVu7LiWQA_porjamLi6RX8Nj6aR1MLWw/s400/12022012(086).jpg)
chiar daca fotografiile mele sunt foarte proaste , se poate observa cu usurinta starea avansata de degradare !
Din pacate , spre rusinea autoritatilor , acest simbol al orasul a cazut in uitare , degradare . In prezent este dezafectat si una din adevaratele bijuterii arhitecturale din tara , a cazut in uitare...in uitare pentru ei ...pentru turisti si constanteni fiind in continuare punctul de atractie al orasului . A intrat recent in administrarea Ministerului Dezvoltarii Regionale si Turismului si se vehicula ideea ca a fost alocat si bugetul pentru reconstructia fatadelor si interioarelor ( ...slabe sperante avand in vedere ca nu stim in acest moment ce va fi cu ...ministerul :) . Din 2004 , cladirea este monument istoric de valoare universala , dar nimeni nu face nimic pentru a o salva . Cel mai puternic om din tara.....a uitat.....ca este constantean :((( iar noua ne este rusine sa mai amintim !!!!!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiI8VOBkryAA8L4LmqMcTnPfM9yjZ4O1NNzxv9A0f-77uQoHAGafAVQUdEqcpPT-aE1zj70YqDPI4ExL-yXDVxHcUD9aFMF_UZPXpOV7x_Ol2905cJ2wtLHTFRKhd6RupBB0MbztVrLjVg/s400/12022012(066).jpg)
isi poarta propria masca... o fata plange....una rade... o pagina de istorie...distrusa ...
P.S. Aceasta postare este facuta cu indignare , durere si ne-speranta...